Usługi „szyte na miarę”. Przedsiębiorcy sami określają, jakiej usługi doradczej potrzebują, wskazują jej indywidualne warunki i cele, jakie chcą osiągnąć. Pierwszy nabór zrealizowany w ramach unikatowego projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zyskał uznanie wśród MŚP.
 
Projekt „Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze” to wyjątkowa forma wsparcia skierowana do regionalnych firm. Do tej pory środki publiczne trafiały najpierw do Instytucji Otoczenia Biznesu, które miały przygotować propozycję usług dla MŚP. Takie rozwiązanie okazało się mało skuteczne, ponieważ często nie trafiało w zapotrzebowanie przedsiębiorstw. Obecnie, wsparcie zostało zaprojektowane w oparciu o model popytowy, czyli oferowane przez IOB lub uczelnie wyższe usługi doradcze to odpowiedź na rzeczywiste, indywidualne potrzeby MŚP. To właśnie przedsiębiorca, po zdiagnozowaniu sytuacji swojej firmy, określa jaką usługę doradczą chciałby zlecić do wykonania tak, aby zwiększyć swoją konkurencyjność, zapewnić wzrost sprzedaży czy rozszerzyć rynki zbytu. To wielka szansa dla świętokrzyskich przedsiębiorstw, która ułatwi podjęcie kluczowych decyzji dla rozwoju firmy. Czy i w jaki sposób wdrożyć swoje zamierzenia inwestycyjne w życie? Odpowiedź na to pytanie może przynieść usługa doradcza.

66 usług o wartości 4,7 miliona złotych

O dużym zainteresowaniu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw taki rodzajem wsparcia świadczą wyniki pierwszego, pilotażowego konkursu przeprowadzonego przez Operatora Systemu Popytowego – Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Aż 66 usług doradczych, zarówno standardowych, jak i w dużej mierze usług specjalistycznych zostanie zrealizowanych przez IOB na zlecenie przedsiębiorców. Wartość tych usług to ponad 4,7 mln złotych. Operator Systemu Popytowego dofinansuje je w kwocie przekraczającej 3,3 mln złotych. Część z tych usług jest już w fazie finalnej, a niektóre firmy rozpoczęły nawet wdrażanie rezultatów i rekomendacji płynących z zakończonej usługi doradczej.

Jednym z przedsiębiorstw, które skorzystało z vouchera na usługi doradcze jest firma Polonez Plus Spółka z o.o., która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji: wentylacyjno-klimatyzacyjnych, wodno-kanalizacyjnych, C.O., ochrony przeciwpożarowej, elektroautomatyki i projektowania. - Przedsiębiorstwo korzysta z usługi specjalistycznej.  Na nasze zapotrzebowanie odpowiedziała Staropolska Izba Przemysłowo- Handlowa w Kielcach, z którą wspólnie „uszyliśmy” usługę na miarę naszych oczekiwań – mówi Szymon Derlatka Dyrektor Zakładu Produkcji Pomocniczej w Spółce Polonez Plus. Według niego, wielkim atutem projektu jest to, że przedsiębiorca może zaprojektować do własnych potrzeb kształt przydatnych dla niego usług doradczych. – Określa indywidualne warunki, cele oraz oczekiwania, jakie musi spełnić dana usługa i pod tym kątem szuka odpowiedniego IOB, który jest w stanie taką usługę zaoferować. Nie musi się ograniczać jedynie do aktualnie dostępnych zdefiniowanych już usług rynkowych, lecz może je modelować. Możliwość swobodnej kreacji usług ściśle dopasowanych do aktualnych potrzeb przedsiębiorców jest najważniejszym czynnikiem uatrakcyjniającym tę formę wsparcia – dodaje.

Ułatwienie dla mikroprzedsiębiorców

Z vouchera na usługi specjalistyczne w ramach programu korzysta także firma edukacyjna EDU-MAG Korepetycje i Usługi Edytorskie, którą prowadzi Małgorzata Garula-Derlatka, żona Szymona Derlatki. – Mikroprzedsiębiorcy trudno byłoby kupić specjalistyczną usługę doradczą za własne środki. Usługi tego typu, realizowane przez kompetentne osoby, są drogie. Dzięki dotacjom w ramach projektu Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze stają się one dostępne także dla mniejszych podmiotów – podkreśla przedsiębiorca.

Zachęca innych MŚP do udziału w projekcie i wylicza jego atuty. – Usługę doradczą tworzą wysokiej klasy specjaliści, jest ona dedykowana indywidualnemu odbiorcy i przez niego samego projektowana. Oszczędzamy własny kapitał i sięgamy po specjalistyczne usługi, które pomogą nam kompleksowo rozwiązywać problemy w swoich firmach. Możliwość skorzystania z fachowego doradztwa, dotyczącego praktycznie każdego obszaru prowadzenia biznesu, może w krótkim czasie zaowocować wypracowaniem konkretnych przewag konkurencyjnych, co wprost przekłada się na wzrost i rozwój przedsiębiorstwa. Dodatkową zachętą jest relatywnie krótki czas oczekiwania na wynik konkursu od momentu złożenia wniosku oraz prosty proces aplikacji i czytelne zasady refundacji – wylicza Szymon Derlatka.

Udostępnij