Bezcenne wsparcie fachowców - Popytowy System Innowacji

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
There is no translation available.

W świecie ciągłej zmiany w gospodarce, bezcenne dla firm jest wsparcie doradcze dostarczane przez wysokiej klasy fachowców – mówi dr Anna Kaczor, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Przemysłu.

Instytucje Otoczenia Biznesu to bardzo ważni uczestnicy projektu Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali ze wsparcia w postaci voucherów na realizację usług doradczych zwracali się właśnie do IOB lub uczelni wyższych o wykonanie dla nich konkretnej usługi.

W ostatnich dwóch dekadach liczba Instytucji Otoczenia Biznesu znacznie wzrosła, jako efekt możliwości finansowania inicjatyw wzmacniających rozwój przedsiębiorczości. W celu zaoferowania wsparcia dla MŚP, część z tych instytucji przeszła przeobrażenie doskonaląc swoje kwalifikacje i specjalizując się w konkretnym sektorze gospodarki. Ale aby uniezależnić się od publicznego finansowania, IOB powinny umiejętnie reagować na potrzeby rynku i potrafić zaspokoić zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorstw. Taką możliwość dają im założenia projektu Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze, gdzie właściwe przygotowanie oferty będzie decydowało o zdobyciu przewagi konkurencyjnej danego IOB na rynku.

W ramach pierwszego naboru na realizację usług doradczych MŚP wybrali na wykonawców takie instytucje jak: Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o., Agencję Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, Ośrodek Wspierania i Promowania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu, Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego o/świętokrzyski, Staropolską Izbę Przemysłowo-Handlową, Fundację Rozwoju Przemysłu, Fundację Wałbrzych 2000, Fundację Europa House Tychy, Stowarzyszenie Integracja i Rozwój.

- Projekt jest nowatorski i probiznesowy, bazuje na zdefiniowanych potrzebach klientów – przedsiębiorców. To oni wybierają usługę i dostawcę tej usługi oraz decydują o jej zakresie, terminie realizacji, a nawet zespole, który się w nią zaangażuje. Do tej pory, to urzędy decydowały na co może zostać przeznaczone wsparcie – ocenia dr Anna Kaczor.

Fundacja Rozwoju Przemysłu, jako Instytucja Otoczenia Biznesu realizuje wiele tego rodzaju usług dla beneficjentów projektu, a zainteresowanie udziałem w nim jest coraz większe.

Jakiego wsparcia potrzebują MŚP? - Duża część przedsiębiorców potrzebuje prostego wsparcia, prawnego czy podatkowego, ale zdecydowana większość wybiera usługi specjalistyczne, zaprojektowane indywidualnie pod potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy nie czekają na końcowy "papier”, tylko konsekwentnie współpracują z doradcami, można powiedzieć „współtworzą” usługę. Myślę, że wpływ na to mają dwa czynniki, po pierwsze firmy płacą za część kosztów usługi i oczekują rzeczywistego wsparcia, a po drugie więcej firm w świętokrzyskim docenia wartość wiedzy dostarczanej do firmy na zamówienie – mówi Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Przemysłu.

Beneficjenci projektu wybierają takiego dostawcę usługi, który spełnia określone wymagania. - To bardzo istotne z punktu widzenia jakości usług doradczych, przedsiębiorca dopłaca z własnej kieszeni wkład własny do przedsięwzięcia. Taka konstrukcja systemu wymusza działania podnoszące jakość świadczonych usług przez dostawców, a co za tym idzie lepsze wsparcie regionalnego biznesu – podkreśla dr Anna Kaczor.

Coraz więcej przedsiębiorców docenia wagę usług doradczych, które mogą podnieść konkurencyjność firmy i wpływają na jej rozwój. - Świat zmienia się w błyskawicznym tempie, dynamicznie ewoluuje choćby rynek pracy, przepisy podatkowe, czy koniunktura, mody i wiele innych. Trudno dzisiaj znaleźć przedsiębiorcę niekorzystającego z usług doradczych: księgowych, prawnych, podatkowych czy choćby bhp, czy ISO i to nie jest nic nowego. Jednak system zaproponowany w projekcie zapewnia wsparcie konkretnych potrzeb przedsiębiorców, a oni mają silną potrzebę wsparcia specjalistów z wysokiej półki, którzy dotychczas byli poza zasięgiem finansowym firmy. System pozwala korzystać z najlepszych i wybierać najbardziej potrzebne i rozwojowe dla firmy usługi – mówi prezes. Według niej, projekt ma ogromne znaczenie dla sektora MŚP, które są najliczniej reprezentowane i dlatego potrzebują szczególnej opieki. Wsparcie dla MŚP jest szczególnie ważne, gdyż stanowią one o sile gospodarki krajów, regionów, czy sektorów.

Share
"Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze"